Spēļu varianti trenažierīm STRAUSS ČĀPOTĀJS. „NERĀTNU DZĪVNIEKU TEĀTRIS”
„NERĀTNO DZĪVNIEKU TEĀTRIS. ČĀPOTĀJI”
„NERĀTNO DZĪVNIEKU TEĀTRIS” - tie ir bērnu teātra varoņi „ČĀPOTĀJI” - varoņi ar raksturu, kuri kopā ar bērnu trenējas būt izveicīgi un spēcīgi, un arī mācās pareizi sazināties.
Strauss čāpotājs - ir pirmā spēļu rotaļlieta, kas ir lielisks papildinājums bērnu pirkstu spēlēm.
Vecums: no 3 līdz 7 gadiem
Attīstības mērķi:
-
attīstīt sīko motoriku, roku kustību koordināciju;
-
nostiprināt plaukstu muskuļus;
-
veicināt orientēšanos telpā;
-
veicināt vārdu krājuma bagātināšanu un aktivizēšanu, izteiksmīgas valodas attīstību;
-
attīstīt sevis pārvaldīšanu;
-
palielināt bērna dzīvotspējas tonusu, veicināt emocionālās labsajūtas un identitātes veidošanos.
Spēļu varianti:
Spēle „Iepazīšanas”
Ielieciet pirkstus„ČĀPOTĀJĀ” un novietojiet rotaļlietu savā otras rokas plaukstā. Parādiet bērnam, kas Jums slēpjas rokā. Lai Strauss atdzīvojas Jūsu rokās: sāk lēkāt vai noliek galvu. Pēc šīm manipulācijām ar rotaļlietu bērnam būs vēlme paspēlēties ar Strausu. Tagad Jūs varat parādīt bērnam, kā pareizi uzlikt trenažieri, un kā var spēlēties kopā ar viņu.
Spēle „Vingrošana”
Sākumā (ja bērns ir 1,5 - 2 gadus vecs), bērnam ir jāparāda, kā Čāpotājs var staigāt, un pēc tam, kā var skriet. Ieliekam rotaļlietā rādītājpirkstu un vidējo pirkstu un lēnām staigājam pa galdu. Ļaujiet bērnam darīt to pašu. Sanāk? Virzieties uz priekšu un apgūstiet skriešanu ar Čāpotāju. Skriet var pa zālāju, kas ir uzzīmēts bērnu grāmatā, pa krāsainu lenti vai pa auklu. Tagad pievienojiet pakāpienus pa kreisi un pa labi. Un, visbeidzot, mācieties staigāt un skriet atpakaļ. Pēc šādas vingrošanas bērna pirksti kļūs ļoti veikli, un problēmas ar lūgumu, lai parāda divus pirkstus - rādītājpirkstu un vidējo pirkstu, neradīsies.
Spēle „Ceļš”(nostiprina pirkstus, veicina uzmanības un koordinācijas attīstību)
Pirms spēles sagatavojiet baltu A4 papīra lapu. Uzklājiet uz tās 6 - 7 zirņus vai lēcas, dažus prosas un rīsu graudiņus. Uzaiciniet bērnu paspēlēties ar Strausu.
Uzdevumi Strausam:
Salikt:
1. Ar Strausa kreiso kājiņu salikt zirņus vai lēcas vienā rindā;
2. Ar katru Strausa kāju izlikt no prosas viļņotu līniju;
3. Ar divām kājiņām salikt punktētu līniju, mainot rīsus un prosu savā starpā.
Uzmanību! Ja bērna rokas pirkstu muskuļi līdz šim nav trenēti, nodarbībām ar rotaļlietu labāk veltīt ne vairāk kā 5 minūtes vienā reizē. Vispirms veikt uzdevumus ar kreiso roku, pēc tam ar labo roku.
Spēle "Veiklais Strauss"
Spēlei būs nepieciešams:
1. 3-4 gredzeni, kas ir noņemti no plastmasas pudeles vai sagriezti no kartona;
2. Pildspalvas, flomāsteri un vāciņi no tiem.
Lai bērns ievieto rotaļlietu uz rokām un mēģina veikt šādus vingrinājumus:
1. Uzlikt gredzenu Strausa kaklā;
2. Kustināt gredzenu ap kaklu;
3. Kustināt gredzenu apkārt kreisajai un labajai kājai;
4. Kustinot gredzenu ap kaklu, pacelt vienu kāju;
5. Uzmest gredzenu uz flomāstera (flomasteri jātur otrā rokā)
6. Pārvietojiet flomāsteri ar knābīti no vienas galda malas uz otru.
Spēle "Labdien" (veiklībai, stiprina plaukstu muskuļus, palīdz orientēties telpā)
Sagatavojiet sīkus priekšmetus, kuri būtu nepieciešami spēlei: auduma atgriezumus, vati, uzpirksteni, leļļu traukus, dzīvnieku figūriņas, pirkstu krāsas, plastīlina gabaliņus, kuri ir savelti bumbiņās, baltu A4 formāta papīra lapu. Piedāvājiet bērnam uzspēlēt.
Ir pienācis rīts. Strausēns pamostas un dodas mazgāties. Parādiet, kā ar kāju palīdzību Strausēns var saslapināt ķepiņas (pēdiņas) un nomazgāt knābīti.
Strausēns gatavo brokastis. Izmantojot plastilīna bumbiņas, vispirms viļājiet bumbiņu ar kreiso pēdiņu - ar rādītājpirkstu, pēc tam ar labo pēdiņu - ar vidējo pirkstu. Tad viegli uzspiediet uz bumbiņām, izveidojot "bulciņas". Strausēna brokastis ir gatavas.
Visbeidzot, Strausēns dodas pastaigā. Uz ielas ir lietus un Strausēns samērcēja kājas. Ar pirkstu krāsas palīdzību ar Strausēna kājiņām atstājiet pirkstu nospiedumus uz papīra lapas. Tas var būt taisns zaļu punktu ceļš, zilās līnijas viļņots ceļš vai peļķīte no vairākiem nospiedumiem. Piedāvājiet bērnam atkārtot pastaigu aiz Jums. Variet papildināt pastaigu ar draugu satikšanos vai ceļojumu, piemēram, līdz mājai, līdz kokam, līdz tiltam (Spēle Krava, Zilonis Čāpotājs), bet tajā pašā laikā praktizējieties orientēšanā, izmantojot vārdus "iet taisni", "pagriezieties pa kreisi", "atrodi pa labi ābolu".
Spēle “Paslēpes”
Šī spēle prasa sagatavošanos. Ir nepieciešams izveidot karti (piemēram, bērna istaba) ar vietam, kur paslēpsies Strauss-Čāpotājs un atzīmēt kartē iespējamos 2-3 strausēna slēpšanās punktus. Paslēpiet Strausu-Čāpotāju un ļaujiet bērnam atrast savu draugu (pēc shēmas, kartes), neaizmirstiet vienlaicīgi atbalstīt bērnu.
Spēle „Strausa pusdienas”
Lasām dzejoli.
Strausēnu mēs barosim
Bietītes tam savāksim
Dosim graudus saēsties,
Ūdenīti padzerties
Spēlei vajadzīgs plastilīns un blodiņas. Kopā ar bērnu veidojiet bietes no plastilīna. Bērniem, kas jaunāki par 3 gadiem, ieteicams parādīt, kā no plastilīna izveltnēt bumbiņas un desiņas un izveidot lapiņas no plānām svītriņām. Graudus var sameklēt virtuvē, piemēram, izmantot rīsus, griķus.
Ļaujiet mazulim patstāvīgi pašam salikt bietes, graudus bļodiņās Strausam, un pabarot viņu.
Spēle “No kreisās uz labo pusi”
Pirms spēles, nolieciet uz galda dažādus priekšmetus vai attēlus ar zīmējumiem. Šodien mūsu varonis - Čāpotājs aicina paspēlēt šāda veida spēli: aprakstīt visu, ko bērns redzēs ejot pa galda virsmu, piemēram, pa kreisi no sevis, bet ik pēc 5-8 soļiem, var pagriezties pa labi. Nākamais uzdevums: ejot pa galda virsmu pagriezienos nosaukt visus priekšmetus, kas sākas ar burtiem "a", "i", "k", "m", "o", "l", kas ir sastopami apkārtējā vidē.
Pirkstu Spēles - jautrība ar Čapotāju
Mēs čāpojām, mēs čāpojām Pa taciņu mēs čāpojām. Mēs ilgi, ilgi čāpojām Un ļoti piekusām. |
Kustinām ritmiski, ātri visus pirkstus uz galda. |
Es eju, es eju Uz augšu un uz leju Ja skan jautra mūzika, Ātri kājas tipina |
Salokām A4 lapu, izveidojot kāpnes. Ātri kustinām kājās - Strausa pirkstus, imitējot soļus pa kāpnēm. Ejam lēnām pa papīra kāpnēm uz augšu, un tad uz leju. |
Ai, kā patīk starusēnam staigāties pa smiltiņām Ar kājiņām- daukš, daukš, Ar spārniņiem- plaukš, plaukš |
Ar diviem pirkstiem ritmiski klauvējam pa galdu, un tad ar katru pirkstu pēc kārtas. |
Čāpotājs zīmē.
Šim uzdevumam būs nepieciešamas pirkstiņkrāsas un A4 papīra loksne, kā arī sagatavoti zīmejumu paraugi, kā redzams piemērā (1. un 2. attēlā). Bērni zīmē ar pirkstiem (Strausēna kājiņām) pēc izveidotā parauga.
Zīm. 1
Zīm. 2
Spēles pāris
Ja bērnam ir vairāki Čāpotāji var rīkot sacensības. Piemēram:
-
Kurš ātrāk tiks līdz finišam. Spēles trase var būt galds ar iezīmētu vietu startam un finišam. Ielieciet Čapotājā pirkstus. Spēles mērķis: visātrāk tikt līdz finišam pa ceļam nepazaudējot strausēnu.
-
Futbols. Spēlē var piedalīties vairāki bērni. Sagatavošanās: atzīmēt vietu (vārtus), kur jums ir nepieciešams, iesist bumbu, uztaisiet futbola bumbu no plastilīna vai folija (folija var būt no konfektēm). Spēles mērķis: iesist bumbu pretinieka vārtos. Uzvarētājs ir tas, kurš ir visvairāk trāpījis pretinieka vārtos.
-
Deju nodarbība. Ielieciet Čapotājos abu roku pirkstus. Novietojiet spoguli bērna roku priekšā. Mērķis: vienlaicīgi ar kreisās un labās rokās pirkstiem, vingrināt veikt vienu un to pašu darbību, piemēram, pacelt augšā mazo pirkstiņu, apsēsties uz pakaļkājām, pacelt augstu-augstu kāju. Visu jādara sinhronizēti. Labāk uzdevumu veikt mūzikas pavadījumā.
Pasakas ar Čāpotājiem
Kopā ar Čāpotājiem Jūs varat lasīt grāmatas, klausīties mūziku, minēt mīklas, iemācīties jaunas prasmes. Labs risinājums - kā lasīt pasakas pirms gulētiešanas.
Aiz loga jau vakars vēls
Anniņa (bērna vārds) gulēt iet
Čāpotājs skatās žēli-
Pasaku mums palasiet!
Izteiksmīga pasaku lasīšana ir svarīga bērna attīstības sastāvdaļa. Nākotnē viens no pasaku varoņiem var būt arī Čāpotājs. Piedāvājiet bērnam mainīt pasakas sižetu izmantojot tieši šo varoni.
Novēlam Jums veksmi!